تحصیل در آلمان ✔️ بررسی کامل شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان و زندگی دانشجویی در این کشور هزینه بسیار قابل قبولی دارد. اغلب دانشگاه ها و مراکز علمی آلمان از نظر رتبه بندی آکادمیک، جایگاه قابل قبولی دارند. مسافرت به سایر کشورهای اروپایی با ویزای تحصیل در آلمان از مزایای مهم تحصیل در این کشور است.

تحصیل در آلمان
تحصیل در آلمان

چرا در تحصیل در آلمان

آلمان پس از آمریکا، چین و ژاپن به عنوان چهارمین قدرت اقتصادی جهان شناخته می شود. تولید ناخالص داخلی آلمان (GDP) از بسیاری از کشورهای جهان بیشتر است. با پرداخت بیمه داتشجویی در حدود 120 یورو در زمان تحصیل در آلمان امکان استفاده از خدمات درمانی گوناگون رایگان وجود دارد. هزینه های زندگی در مقایسه با درآمد تناسب قابل قبولی دارد. پس از پایان تحصیلات، به مدت 18 ماه اجازه جستجوی شغل و دریافت جاب آفر آلمان وجود دارد. در حدول زیر تعرفه برخی از بیمه های دارای قیمت مناسب برای دانشجویان معرفی شده است.

بیمه دانشجویی در آلمان
بیمه دانشجویی در آلمان

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟

از نظر زمان بندی تحصیل در آلمان، در دو ترم دانشگاهی 6 ماهه انجام می شود. ترم زمستان (Winter) که از 1 اکتبر تا 31 مارچ است. ترم تابستان (Summer) در دانشگاه های آلمان از 1 آپریل تا 30 سپتامبر در نظر گرفته می شود. پذیرش دانشجو در برخی از دانشگاه ها در هر دو ترم و در برخی دیگر و در یک ترم انجام می شود.

یکی دیگر از ویژگی های تحصیل در آلمان نرخ پایین بیکاری در این کشور و احتمال زیاد پیدا کردن کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی است. نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است. مطابق آمارهای اعلام شده نرخ بیکاری آلمان در سال 2023، 5.7% بوده است. همانطور که در تصویر زیر برگرفته از سایت statista مشاهده می کنید عدد اعلام شده برای سال 2023 مشابه با سال 2021 است. و به طور کلی روند کاهش نرخ بیکاری از سال 2005 تا کنون در این نمودار دیده می شود. اما هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟ آیا تحصیل در این کشور رایگان است؟ در قسمت بعدی به موضوع هزینه تحصیل در آلمان می پردازیم.

نرخ بیکاری در آلمان
نرخ بیکاری در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان بسیار پایین است. وجود دانشگاه های دولتی رایگان (State University) یکی از ویژگی های مهم تحصیل در آلمان است. البته باید یادآور شد در که اغلب اوقات منظور از رایگان بودن تحصیل در آلمان، تحصیل به صورت کاملا رایگان نیست، بلکه هزینه تحصیل در آلمان در حدود 200 تا 400 یورو است که در هر ترم (هر 6 ماه) پرداخت می شود.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

موارد زیر از اصلی ترین شرایط تحصیل رایگان در آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد هستند:

  1. معدل مقطع کارشناسی
  2. SOP
  3.  رزومه و CV
  4. توصیه نامه (Recommendation letters)
  5. نمره آزمون GRE (در صورت درخواست دانشگاه)
  6. فعالیت های مرتبط
  7. نمره آزمون زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس)
  8. معدل دیپلم
  9. نمره آزمون زبان آلمانی

آیا با کار دانشجویی می توان هزینه تحصیل در آلمان را تامین کرد؟

به طور کلی با کار دانشجویی در سال 2024 می توان درآمدی در حدود 15 یورو در هر ساعت کسب نمود. از آنجاییکه فرصت های شغلی زیادی برای کار دانشجویی در آلمان وجود دارد، ممکن است تامین هزیته های زندگی و تحصیل در کشور آلمان از این طریق امکان پذیر باشد.

تحصیل در آلمان چگونه است؟
تحصیل در آلمان چگونه است؟

تحصیل در آلمان به انگلیس

در بسیاری از شاخه های تحصیلی در آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. اما نباید فراموش کرد عدم آشنایی با زبان آلمانی شرایط زندگی در این کشور را دشوارتر می کند. خالی از لطف نیست که یادآور شویم طبق تجربه پرونده های مهاجرت تحصیلی به آلمان، دریافت پذیرش و ادمیشن از اغلب دوره هایی که به زبان آلمانی در کشور آلمان ارایه می شوند از لحاظ شرط معدل راحت تر از دوره های است که به زبان انگلیسی در این کشور ارایه می شوند.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان برای بسیاری از دانشگاه نمره بهتر از 2.5 است. این معدل در سیستم نمره دهی ایران که معدل از 20 حساب می شود، معادل نمره 16 به بالا است. در این سیستم معدل 12 از 20 برابر با 4 از در نظر گرفته شده است.

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

برای تحصیل در برخی از رشته ها مثل پزشکی در آلمان، تحصیل بدون مدرک زبان آلمانی امکان پذیر نیست. در چنین رشته هایی نمره کسب شده در آزمون هایی مثل TestDaF یا DSH برای تحصیل در آلمان در نظر گرفته می شود. اگر به دنبال شرایط تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان هستید باید گفت که در شرایطی که مهارت های زبان آلمانی دانشجو در حد درخواست نباشد می تواند در دوره های پیش از تحصیل زبان آلمانی (pre-study German course) ثبت نام کند. حضور در این دوره های زبان آلمانی سطح مهارت زبان آلمانی دانشجو را به میزان اعلام شده توسط دانشگاه ارتقا می دهد. برای مهاجرت پرستاری به آلمان نیز حداقل سطح مدرک زبان آلمانی، B2 است. این سطح از زبان آلمانی کمک می کند که پرستار بتواند با بیماران به زبان خودشان بهتر ارتباط برقرار کرد.

راحت ترین دانشگاه برای پذیرش آلمان

یکی از نکات مهم برای پیدا کردن راحت ترین دانشگاه برای پذیرش آلمان این است که رشته مورد نظر از نوع NC نباشد یا به بیان دیگر non-NC باشد. دوره های غیر NC در هر دو گروه از دانشگاه دولتی و خصوصی آلمان ارایه می شوند. رشته های NC در اغلب اوقات فقط در دانشگاه های دولتی یا دارای بودجه دولتی در آلمان ارایه می شوند. براین اساس رشته های NC در دانشگاه های خصوصی ارایه نمی شوند. در حال حاضر در حدود 11200 رشته تحصیلی غیر NC در دانشگاه های دولتی آلمان و 2047 دوره غیر NC در دانشگاه های خصوصی وجود دارد که برخی از آنها دارای آزمون ورودی هستند.

رشته های NC در آلمان

یکی از طبقه بندی رشته های دانشگاهی برای تحصیل در آلمان به رشته های NC و غیر NC است. به بیان ساده در رشته های غیر NC در آلمان، ظرفیت پذیرش دانشجو بیشتر از تعداد متقاضیان است. پس به همین دلیل Cut-off filter برای این رشته ها در نظر گرفته نمی شود. منظور از کات آف فیلترها، نوعی شرط لازم مثل حداقل معدل برای پذیرش در آن رشته است.

شرایط تحصیل در آلمان در رشته پزشکی

اگر به شرایط تحصیل در آلمان در رشته پزشکی و جزییات علاقه مند هستید، مطالعه مطلب «راهنمای کامل پزشکی در آلمان | محدودیت سنی، معادل سازی مدرک» به شما پیشنهاد می شود. رشته پزشکی یکی از روش های محبوب مهاجرت برای تحصیل در آلمان است. کشور آلمان از جمله کشورهایی است که دارای زبان مخصوص به خود است و برای تحصیل به زبان آلمانی، امکانات بسیار مطلوبی را به هزینه های بسیار پایین ارایه می کند.

شرایط تحصیل در آلمان زیر 18 سال

برای تحصیل در آلمان زیر 18 سال نیاز به اخذ ویزای دانش‌آموزی است. از جمله نکات تحصیل در آلمان برای دانش آموزان کمتر از 18 سال این است که حضور سرپرست قانونی متقاضی تحصیل در آلمان برای انجام اقدامات اولیه در کشور آلمان ضروری است. امکان ثبت نام در مدارس دولتی، مدارس خصوصی، مدارس شبانه روزی و مدارس روزانه برای افراد زیر 18 سال در آلمان امکان پذیر است.

شرایط سنی تحصیل در آلمان

برای برخی از رشته ها یا مقاطع تحصیلی در آلمان ممکن است شرایط سنی در نظر گرفته شود. با توجه به این شرایط، توصیه می شود پیش از 30 سالگی برای تحصیل در آلمان اقدام نمایید. در این شرایط محدودیت احتمالی شرایط سنی برای تحصیل در کشور آلمان باعث کاهش احتمال موفقیت ویزای تحصیلی آلمان نمی شود.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

آیا تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم امکان پذیر است؟ بله، متقاضیان ادامه تحصیل در آلمان در صورت داشتن شرایط سنی و مدرک دیپلم معتبر می توانند برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند. نکته مثبت این است که امکان ثبت درخواست برای تحصیل رایگان در آلمان نیز با مدرک دیپلم وجود دارد. توجه کنید که برای تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم باید مدرک دیپلم شما معادل مدارک تحصیلی آلمان باشد تا گواهی Abitur آلمان برای شما صادر شود.

تحصیل در آلمان با دیپلم تجربی

تحصیل در آلمان با دیپلم تجربی نیز امکان‌پذیر است. به طور کلی رشته های تجربی محدودیت خاصی برای ثبت نام در دانشگاه های آلمان ندارند. دیپلم تجربی یک عامل مهم برای متقاضیانی تحصیل در رشته های مربوط به علوم پزشکی و کادر درمان در آلمان است. دانشجویان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و سایر رشته های پیراپزشکی در کالج M-course کورس های مقدماتی خود را می گذرانند.

تحصیل در آلمان با دیپلم فنی حرفه ای

افرادی که دارای دیپلم فنی حرفه ای هستند برای ادامه تحصیل می توانند از دوره های کارآموزی در آلمان نیز استفاده نمایند. اگر دارای مدرک دیپلم فنی حرفه ای در ایران هستید، و با زبان آلمانی آشنایی دارید و مدرک زبان آلمانی برای شما صادر شده است، می توانید برای دوره های آوسبیلدونگ آلمان درخواست دهید.

 

پرسش های رایج تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های دولتی بسیار پایین و تقریبا رایگان است. هزینه تحصیل برای هر ترم در آلمان در حدود 200 تا 400 یورو است.

آیا تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

بله، به طور کلی امکان ثبت نام در برخی از دوره ها بدون مدرک زبان وجود دارد. رشته و مقطع تحصیلی نقش مهمی در امکان یا عدم امکان تحصیل بدون مدرک زبان آلمانی دارند.

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا