ویزای تحصیلی آلمان راهنمای جامع✔️ هزینه، مدارک لازم و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان (استیودنت ویزای آلمان) به عنوان از ویزاهای تحصیلی بسیار پرطرفدار و محبوب در میان کشورهای جهان و به ویژه اعضای اتحادیه اروپا شناخته می شود. هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی از کشورهای گوناگون به دنبال دریافت ویزای تحصیلی آلمان (Germany Student Visa) هستند تا بتوانند در این کشور مشغول به تحصیل شوند. نظام آموزشی دانشگاه های این کشور عملکرد بسیار خوبی در ارتقاء سطح دانشجویان دارد، از این رو ویزای تحصیلی آلمان انتخابی مناسب برای افرادی است که به دنبال مهاجرت از نوع تحصیلی هستند. دپارتمان مستقل اخذ ویزای تحصیلی آلمان در موسسه مهاجرتی کارینا با هدف افزایش میزان رضایتمندی شما مخاطبین ارزشمند، پاسخ بسیاری از پرسش های رایج درباره ویزای تحصیلی آلمان را با در نظر گرفتن جدیدترین تغییرات قوانین این کشور در سال 2024 در این مقاله ارایه کرده است.

ویزای تحصیلی آلمان
ویزای تحصیلی آلمان

برخی از مباحث اصلی ارایه شده در مقاله راهنمای جامع ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از شرط مدرک زبان آلمانی و انگلیسی برای گرفتن ویزای تحصیل در آلمان. میزان تمکن مالی موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان و مهاجرت به این کشور. هزینه اخذ ویزای تحصیل در کشور آلمان مطابق قوانین ارایه شده در سال 2024 به همراه شرایط گرفتن آن برای متاهلین. لیست مدارک موردنیازی که برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان لازم است.

ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

یکی از ویژگی های مهم ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین این است که همسر و فرزندان خردسال (زیر سن قانونی) هم می توانند تحت شرایط خاص همراه با متقاضی تحصیل در آلمان حضور داشته باشند. برای مشاهده لیست مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

ﺑﺮگه راﻫﻨﻤﺎ ﺟﻬﺖ درﺧﻮاﺳﺖ روادﻳﺪ پیوست به خانواده برای سفر به نزد همسر (و همراهی فرزندان)

مدارک ویزای تحصیلی آلمان مقطع دکتری

 • عکس
 • فرم درخواست
 • شناسنامه (فقط در شرایطی که نام و یا نام فامیلی تغییر کرده باشد)
 • تمکن مالی
 • نامه پذیرش
 • مدرک زبان
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدارک شغلی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • بیمه

ویزای تحصیلی آلمان ویزامتریک

یکی از مراحل اصلی اخذ ویزای تحصیلی آلمان ویزامتریک است. در این مرحله متقاضیان باید برای گرفتن وقت ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی آلمان چقدر طول میکشه

مدت زمان پاسخگویی و تصمیم گیری برای ویزای تحصیلی آلمان به طور معمول بین 1 تا 3 ماه است. بدیهی است مدت زمانی که طول می کشد تا ویزا صادر شود به پرونده متقاضی بستگی دارد. پرسش هایی که مرتبط با پیگیری وضعیت رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی آلمان هستند توسط سفارت این کشور از چهار هفته مانده به آخرین تاریخ ممکن برای سفر به بعد پاسخ داده می شوند. سفارت آلمان در طی این مدت، درخواست ها را بررسی می کند و در صورت نیاز با متقاضی تماس گرفته می شود.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان
مدت زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

سطح معلومات و مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقطع دکتری به شرایط و قوانین موسسه آموزشی موردنظر بستگی دارد. مدرک زبان آلمانی فقط از مراکز زیر پذیرفته می شود:

 1. موسسه گوته
 2. موسسه زبان آلمانی تهران (DSIT)
 3. انجمن فرهنگی اتریش (ÖKF)
 4. مرکز آزمون مدرک زبان آلمانی اتریش (ÖSD) در شیراز
 5. موسسه TestDaf و شرکت telc

هزینه ویزای تحصیلی آلمان

هزینه ویزای تحصیلی آلمان و بررسی پرونده 75 یورو است. این هزینه باید به همراه هزینه خدمات ویزامتریک به صورت نقدی و به یورو پرداخت شود.

هزینه ویزای تحصیلی آلمان
هزینه ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان بدون تمکن مالی

برای ویزای تحصیلی آلمان بدون تمکن مالی باید مدرکی مبنی بر دریافت بورس تحصیلی از موسسات رسمی آلمانی یا اروپایی و یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران یانهادهای آموزشی ایرانی ارایه شود. در غیر این صورت باید یکی از سه مدرک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان ارایه شود:

 1. تعهدنامه (دعوتنامه رسمی Verpflichtungserklärung) با توجه به مواد 66 تا 68 از قانون اقامت در آلمان که قدیمی تر از 6 ماه نباشد. هدف از اقامت تحصیلات دانشگاهی؛ توانایی مالی دعوت کننده باید اثبات شده باشد.
 2. مدرکی مبنی بر اینکه یک حساب بلوکه شده (Sperrkonto) در آلمان وجود دارد.
 3. وجود حداقل مبلغی معادل 10236 یورو برای هر ماه اقامت در آلمان در حساب بانکی به نام متقاضی دریافت ویزای تحصیلی آلمان در ایران (به روزرسانی مهر 1398).

ویزای تحصیلی آلمان برای افغانها

سالانه تعداد زیادی ویزای تحصیلی آلمان برای افغانها و دانشجویان بین المللی از سراسر جهان توسط دولت این کشور صادر می شود. افغانها می توانند برای تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در موسسات آموزشی و دانشگاه های آلمان اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی آلمان با مدرک دیپلم

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان و ورود به دانشگاه باید مدرک دیپلم ارایه شود. برای اقدام به اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید مدرک تحصیلی دریافت شده از ایران در آلمان تایید شده و بررسی شود که آیا مدرک دیپلم در آلمان هم به عنوان مدرک ورود به دانشگاه قابل قبول است یا خیر. بخش امور بین الملل در هر یک از دانشگاه های آلمان مسئول انجام ارزیابی مدرک دیپلم است.

پیش از شروع فرآیند ثبت نام می توان از طریق وب سایت های Datenbank anabin و پایگاه پذیرش Zulassungsdatenbank des DAAD بررسی نمود که مدرک دیپلم در آلمان در چه سطحی قبول خواهد شد و در کدام رشته ها امکان ادامه تحصیل وجود دارد.

اگر مدرک دیپلم در این وب سایت ها شناسایی نشد، باید به طور مستقیم از دانشگاه مورد نظر در مورد آن سوال شود. اگر هنوز دانشگاهی برای تحصیل در آلمان انتخاب نشده است، می توان مدرک دیپلم را برای تایید و شناسایی به یکی از مراکز شناسایی دولتی staatlichen Anerkennungsstelle آلمان ارسال نمود.

شرایط سنی ویزای تحصیلی آلمان

در مورد شرایط سنی ویزای تحصیلی آلمان می توان گفت که حداقل سن برای دریافت این ویزا 18 سال است. حداکثری به عنوان شرط سنی اخذ ویزای تحصیلی آلمان اعلام نشده است.

اما در جدول زیر میانگین سنی برای مقاطع مختلف تحصیلی که احتمال پذیرش ویزای تحصیلی در آن سنین بیشتر است ارایه شده است.

بازه سنی مقطع تحصیلی
18 تا 21 سال لیسانس – کارشناسی
21 تا 30 سال فوق لیسانس – کارشناسی ارشد
31 تا 40 سال دکتری – PhD

 

ویزای تحصیلی آلمان زیر 18 سال

از جمله مواردی که باید برای ویزای تحصیلی آلمان در سن زیر 18 سال اقدام نمود حضور سرپرست قانونی متقاضی برای انجام مراحل اولیه برای تحصیل در آلمان است.

 

پرسش های رایج درباره ویزای تحصیلی آلمان

هزینه ویزای تحصیلی آلمان چقدر است؟

هزینه بررسی پرونده ویزای تحصیلی آلمان 75 یورو است.

دریافت ویزای تحصیلی آلمان چقدر طول میکشه؟

اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای اکثر متقاضیان بین 1 تا 3 ماه زمان می برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا