شرایط لازم برای تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه 2024

با سرمایه گذاری های قابل توجه دولت ترکیه در سیستم آموزشی این کشور و فراهم نمودن امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه، تعداد دانشجویان بین المللی در مراکز آموزشی کشور افزایش چشمگیری داشته است. تجهیزات آموزشی مدرن، اعتبار مدرک پس از فارغ التحصیلی و هزینه پایین تحصیل در مقایسه با اروپا، کانادا و آمریکا از دلایلی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی به دنبال تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه هستند.

آگاهی از شرایط بورسیه های تحصیل رایگان شیوه ای است که بسیاری از علاقه مندان به ویزای دانشجویی ترکیه و مهاجرت به ترکیه به دنبال هستند. در این مقاله از سری مقالات موسسه مهاجرتی کارینا با ما همراه باشید تا به بررسی نکات مهم تحصیل رایگان در دانشگاه ترکیه بپردازیم.

تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه
تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه

 

بورسیه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه

بورسیه‌ های تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه در برخی موارد تمامی هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می دهند. دانشجویانی که به دنبال اقامت دانشجویی ترکیه و استفاده از کمک هزینه های تحصیلی در این کشور هستند باید از شرایط لازم تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه برخوردار باشند. برخی از شایستگی‌ های اخد بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه عبارتند از:

 • معدل
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • افتخارات تحصیلی
 • و …

کسب نمرات خوب در آزمون های بین المللی مثل آزمون YOS و آزمون SAT تاثیر بسیار زیادی در افزایش میزان موفقیت متقاضیان برخورداری از کمک هزینه های تحصیلی دارد.

تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه در تمامی مقاطع مختلف تحصیلی مثل کارشناسی (لیسانس)، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکتری برای دانشجویان ملی و بین‌ المللی فراهم است. اعتبار مدارک دانشگاهی ترکیه در بسیاری از کشورهای جهان، مورد تایید بودن بسیاری از دانشگاه های ترکیه از نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، فاصله جغرافیایی کم و سفر آسان از ایران به ترکیه، شباهت های فرهنگی از نکات مثبت تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه های ترکیه هستند.

نکته مهم

 • از آنجاییکه زمان اعلام ثبت نام برای بورسیه های تحصیلی ترکیه در دانشگاه ها، رشته ها و مقاطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد، توصیه می شود حتما سایت مربوط به بورسیه موردنظر خود را به طور کامل بررسی نمایید.
 • شرط سنی و حداقل معدل نیز دو نکته بسیار مهم برای کسب بورسیه های تحصیلی ترکیه هستند که باید به آن ها توجه نمود.
بورسیه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه
بورسیه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه

میزان اثرگذاری معدل در تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه

در جدول چگونگی اثرگذاری معدل برای کسب بورسیه تحصیلی رایگان در دانشگاه های ترکیه به عنوان نمونه معرفی شده است.

مقطع تحصیلی تاثیر معدل (درصد) شرط سنی (سال)
کارشناسی 70 21
کارشناسی ارشد 75 30
دکتری 80 35
پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 90 45

 

مدارک لازم برای ثبت‌ نام TBBS بورسیه تحصیلی رایگان در ترکیه

سامانه اطلاعاتی بورسیه تحصیلی ترکیه یا Türkiye Scholarships Information System که به اختصار TBBS نامیده می شود از جمله وب سایت های مرتبط به تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه است. لیست مدارک لازم برای ثبت‌ نام بورسیه تحصیلی رایگان در ترکیه شامل موارد است:

 1. مدارک هویتی
 2. مدارک تحصیلی
 3. پاسپورت دارای اعتبار
 4. یک قطعه عکس متناسب با شرایط گفته شده
 5. آخرین مدرک تحصیلی
 6. رزومه تحصیلی
 7. انگیزه‌ نامه
 8. نتایج آزمون ورودی دانشگاه‌ های ترکیه (SAT ،YOS ،ALES و…)
 9. نتایج آزمون زبان ترکی (تومر) یا انگلیسی (تافل، آیلتس و… )
 10. نتایج آزمون‌ های بین‌ المللی (GRE ،GMAT و…)
مدارک لازم برای ثبت‌ نام TBBS بورسیه تحصیلی رایگان در ترکیه 
مدارک لازم برای ثبت‌ نام TBBS بورسیه تحصیلی رایگان در ترکیه

 

ثبت نام بورسیه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه

ثبت نام بورسیه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه از طریق سایت رسمی ترکیه بورسلاری (Türkiye Bursları) به نشانی www.turkiyeburslari.gov.tr انجام می شود. متقاضیان باید مطابق راهنمای ارایه شده مدارک خود را در سایت آپلود نموده و مراحل ثبت نام را تکمیل نمایند.

بورسیه پزشکی ترکیه
بورسیه پزشکی ترکیه

 

مزایای بورسیه تحصیل رایگان در ترکیه

 • پوشش هزینه های تحصیل
 • امکان یادگیری دوره 1 ساله زبان ترکی
 • فراهم کردن مسکن برای دانشجویان بین المللی
 • پشتیبانی در زمان سفر به ترکیه و سفر به کشور مبدا در پایان دوره
 • استفاده از خدمات بیمه درمانی
 • کمک هزینه ماهانه 3500 لیر برای مقطع کارشناسی، 5000 لیره برای مقطع کارشناسی ارشد و 6500 لیر برای مقطع دکتری

 

بورسیه تحصیل رایگان TUBITAK در ترکیه

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (The Scientific and Technological Research Council of Turkey) که TUBITAK نامیده می شود بورسیه هایی را برای دانشجویان فارغ التحصیل بین المللی در زمینه های مختلف ارایه می کند. برخی از رشته های بورسیه توبیتاک عبارتند از علوم طبیعی، مهندسی و علوم فنی، علوم پزشکی، علوم کشاورزی، علوم اجتماعی و علوم انسانی. هدف از بورسیه TUBITAK تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه بهبود همکاری های علمی و فناوری و ایجاد پل علمی و اجتماعی- اقتصادی بین ترکیه و کشورهای دیگر است.

 

تحصیل رایگان رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های ترکیه

طیف وسیعی از بورسیه های تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه مربوط به رشته های دندانپزشکی در ترکیه، پزشکی در ترکیه و پرستاری در ترکیه می شود. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از دوره های تحصیلی علوم پزشکی ترکیه به ویژه فیزیوتراپی در ترکیه و داروسازی در ترکیه در سطح بین المللی به رسمیت شناخته می شوند.

 

کمک هزینه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه

دانشجویان بین‌ المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه با استفاده از کمک هزینه های مالی و بورسیه های تحصیلی را دارند می توانند از برخی مزایای زیر بهره مند شوند:

 • تخفیف کامل شهریه دانشگاه
 • پرداخت هزینه شرکت در کنفرانس های علمی
 • شرکت در دوره های آموزش زبان به صورت رایگان
 • هزینه های اقامت و زندگی
 • هزینه رفت آمد به کشور محل اقامت و ترکیه
 • بیمه خدمات درمانی
 • دریافت کمک هزینه های مالی

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی شد تا جوانب مختلف و شرایط لازم برای تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه به طور کامل بررسی شوند. مهاجرت تحصیلی یکی از راه های دریافت اقامت ترکیه است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در ترکیه و اخذ ویزای ترکیه تنها کافی است با موسسه مهاجرتی کارینا تماس بگیرید. کارشناسان دپارتمان تخصصی مهاجرت به ترکیه آماده پاسخگویی به تمامی سوالاهای شما هستند.

 

پرسش های رایج در مورد تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه

میزان کمک هزینه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه برای مقاطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکتری چقدر است؟

در صورت استفاده از برنامه های تحصیل رایگان ترکیه، ماهیانه مبلغ 3500 لیر برای مقطع کارشناسی، 5000 لیر برای مقطع کارشناسی ارشد و 6500 لیر برای مقطع دکتری پرداخت می شود.

 

‫16 دیدگاه ها

 1. سلام
  کارشناسی ارشد بدون پایان نامه و با پایان نامه برای تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه از نظر اعتبار برای کار یا ادامه تحصیل چقدر تفاوت داره؟

 2. من دارم سعی می کنم راهکارهای تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه برای سال 2024 رو در اینترنت پیدا کنم
  مطلب شما یکی از کامل ترین ها بود
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا