بورسیه تحصیلی فرانسه ✔️ ماری کوری، ایفل، اراسموس و …

در این مطالب به مباحث مرتبط با بورسیه تحصیلی فرانسه مثل شرایط تحصیل با بورسیه تحصیلی در فرانسه، انواع بورسیه های تحصیلی فول فاند و استانی کشور فرانسه برای مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری می پردازیم.

بورسیه تحصیلی فرانسه
بورسیه تحصیلی فرانسه

 

چگونه بورسیه تحصیلی فرانسه بگیریم؟

از آنجایی که لیست بورسیه تحصیلی فرانسه شامل گزینه های زیادی می شود، پیشنهاد می کنیم برای دریافت مشاوره تخصصی تنها کافی است با موسسه مهاجرتی کارینا تماس بگیرید.

با توجه به وضعیت و شرایط هر دانشجو، مسیرهای زیادی برای برخورداری از حمایت ها مالی و بورسیه های تحصیلی در فرانسه وجود دارد. کاتالوگ عمومی بورسیه تحصیلی فرانسه از لینک زیر قابل دسترس است.

Campus France programmes de bourses

بورسیه ایفل فرانسه

بورسیه ایفل فرانسه ویژه دانشجویان مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری است. از بورسیه تحصیلی ایفل به عنوان برنامه بورس‌ های تراز اول فرانسه نیز یاد می شود. نکته قابل توجه در مورد بورسیه Bourse d’Excellence Eiffel این است که دارای محدودیت سنی است. بورسیه ایفل فرانسه در سال 1999 و به وسیله وزارت امور خارجه این کشور پیشنهاد و آغاز شده است. هدف اصلی بورسیه تحصیلی ایفل جذب دانشجویان نخبه بین المللی در دانشگاه های فرانسه در مقاطع مستر و دکترا است.

بورسیه ایفل فرانسه
بورسیه ایفل فرانسه

رشته ها و گرایش های تحصیلی شامل بورسیه تحصیلی ایفل فرانسه

 1. زیست شناسی و بهداشت
 2. اکولوژی
 3. ریاضیات و علوم دیجیتال
 4. علوم فنی و مهندسی
 5. تاریخ و زبان و ادبیات فرانسه
 6. حقوق و علوم سیاسی
 7. مدیریت و اقتصاد

فایل های PDF مرتبط با بورسیه ایفل فرانسه

جدول زمان بندی طول دوران تحصیل بورسیه ایفل

مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی ارشد حداکثر 12 ماه برای برندگانی که وارد سال دوم برنامه کارشناسی ارشد (M2) می شوند.
کارشناسی ارشد حداکثر 24 ماه برای برندگانی که وارد سال اول برنامه کارشناسی ارشد (M1) می شوند.
کارشناسی ارشد حداکثر 36 ماه برای برندگانی که وارد یک برنامه مهندسی در فرانسه می شوند.
دکتری حداکثر 6 ماه برای برگزیدگانی که وارد سال سوم برنامه دکترا می شوند
دکتری حداکثر 12 ماه برای برگزیدگانی که وارد سال دوم برنامه دکترا می شوند
دکتری حداکثر 18 ماه برای برگزیدگانی که وارد سال اول برنامه دکترا می شوند

لیست بورسیه های تحصیلی فرانسه

 • برنامه بورس ایفل (برنامه بورس‌ های تراز اول فرانسه)
 • بورس دوره زبان فرانسه
 • بورس‌ های کارآموزی در فرانسه
 • بورس‌ های دکتری دوگانه ترددی
 • بورس‌های مستر بورس‌ های اقامت دکتری
 • برنامه‌ های اقامت هنری
 • و…

 

بورسیه تحصیلی فرانسه ارشد

اگر علاقه مند به دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه ارشد هستید باید بدانید که مدرک ملی این مقطع در فرانسه پس از گذراندن 4 ترم تحصیلی ارایه می شود. دانشجویان پس از گذراندن 180 واحد ECTS در طی سه سال دوره کارشناسی می توانند برای گذراندن 120 واحد ECTS و دریافت مدرک ملی کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

به طور کلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه در دو مسیر جداگانه طی می شود:

 1. کارشناسی ارشد حرفه‌ ای: هدف اصلی از این نوع مقطع آموزشی در فرانسه، آماده کردن دانشجویان برای ورود به بازار کار است.
 2. کارشناسی ارشد پژوهش‌ محور: انجام تحقیقات متناسب با مقطع دکتری (برابر با هشت سال تحصیلات عالی) است.

همچنین دوره‌ های کارشناسی ارشد ویژه ای نیز در فرانسه هستند که مدارک تحصیلی آن ها توسط مجموعه هایی خارج از نظام دانشگاهی و آکادمیک فرانسه ارایه می‌شوند. این مدارک توسط مجمع مدارس عالی تایید می شوند؛ بر خلاف مدرک ملی کارشناسی ارشد فرانسه که مجوز آن توسط وزارت آموزش عالی و پژوهش کشور فرانسه صادر می‌ شود.

شرایط تحصیل با بورسیه تحصیلی در فرانسه

شرایط تحصیل با بورسیه تحصیلی در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد به این صورت است که در برخی از دانشگاه‌ های فرانسه تعدادی از دروس پایه در سال اول کارشناسی ارشد (M1) به دانشجویان ارایه می‌شوند. سپس در سال دوم کارشناسی ارشد (M2) مسیرهای تخصصی‌ تر با توجه به رشته های تحصیلی دانشجویان به آن ها پیشنهاد می‌ شود.

خالی از لطف نیست که یادآور شویم سال دوم مقطع کارشناسی ارشد در تعدادی از موسسه های فرانسوی به طور مستقیم به موقعیت‌ های شغلی و بازار کار هدایت می‌ شود. اما در برخی دیگر از موسسه های علمی تحصیل در فرانسه دانشجویان سال دوم با انجام پژوهش و تحقیقات آشنا می شوند. نکته مهم در مقطع کارشناسی ارشد کشور فرانسه این است که نگارش پایان‌ نامه نیازمند اختصاص دادن زمان کافی است. از دیگر شرایط تحصیل با بورسیه تحصیلی در فرانسه این است که ارزیابی تحصیلی دانشجو به وسیله آزمون‌ های مداوم، آزمون نهایی و یا ترکیبی از این دو حالت انجام می شود.

 

بورسیه فول فاند تحصیل در فرانسه چیست؟

یکی ار ویژگی ها بورسیه تحصیلی فرانسه این است که افراد می توانند در یکی از 1600 دوره آموزشی به زبان انگلیسی، در قلب اروپا (اراسموس، دانشگاه‌ های اروپایی) تحصیل کنند. در بورسیه های فول فاند فرانسه تمامی مبلغ موردنیاز برای شهریه دانشگاه، به علاوه هزینه های زندگی به دانشجو پرداخت می شود.

بورسیه تحصیلی اراسموس در انگلیس

یکی از نکات مهم درباره بورسیه تحصیلی اراسموس این است که بریتانیا جزو کشورهای ارایه دهنده بورسیه اراسموس (Erasmus) نیست. پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا (Brexit) در تاریخ 31 دسامبر 2020، بریتانیا دیگر در این برنامه شرکت نخواهد کرد. از سپتامبر 2021، بریتانیا طرح تورینگ (Turing) را جایگزین بورسیه اراسموس کرده است.

 

بورسیه استانی فرانسه چیست؟

یکی از بورسیه تحصیلی های فرانسه در استان های آتلانتیک کانادا است. این بورسیه تحصیلی به طور مشترک توسط دولت فرانسه، از طریق کنسولگری کل فرانسه در استان های آتلانتیک و Société Nationale de l’Acadie اداره می شود. منظور از استان های آتالانتیک در کانادا چهار استان نیو برانزویگ (New Brunswick)، نیوفوندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)، نووا اسکوشیا (Nova Scotia) و جزیره‌ی پرنس ادوارد (Prince Edward Island) هستند.

 بورسیه ماری کوری

بورسیه ماری کوری (Marie Skłodowska-Curie Actions) که به اختصار MSCA نامیده می شود یکی از بورسیه های تحصیلی شناخته شده اروپایی است. هدف از بورس تحصیلی ماری کوری فراهم کردن فرصت های تحقیق و نوآوری با سرمایه گذاری در مشاغل طولانی مدت محققان عالی در اروپا است.

 

بورسیه تحصیلی فرانسه رشته حقوق

رشته حقوق در فرانسه در مقطع کارشناسی حداقل به سه سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد. در زبان فرانسوی “Licence de Droit” عنوانی است که به مقطع کارشناسی رشته حقوق گفته می شود. تحصیلات تکمیلی این رشته در مقطع کارشناسی ارشد حقوق حداقل به دو سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد. بورسیه تحصیلی رشته حقوق در فرانسه به دلیل اهمیت بالای این رشته و محبوبیت آن علاقه مندان زیادی دارد. دانشجویان در صورت دریافت بورسیه تحصیلی رشته حقوق در فرانسه می توانند بدون نگرانی در تامین های هزینه های خود به تحصیل مشغول شوند.

بورسیه تحصیلی فرانسه رشته طراحی لباس

داشتن یک پورتفولیو خوب از لباس های طراحی شده نقش مهمی در دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه رشته طراحی لباس دارد. رشته طراحی لباس و مد در فرانسه به دلیل نقش پر رنگ هنر و فشن در فرهنگ و زندگی روزانه فرانوسیان تفاوت های قابل توجهی با سایر کشور ها دارد. برخی از بهترین دانشگاه ها و مراکز آموزشی ارایه دهنده بورسیه های تحصیلی رشته طراحی لباس در فرانسه قرار دارند.

 

پرسش های رایج در مورد بورسیه تحصیلی فرانسه

آیا بورسیه تحصیلی فرانسه محدودیت سنی دارد؟

بله، در برخی از بورسیه های ارایه شده برای تحصیل در فرانسه، محدودیت سنی ذکر شده است.

آیا بورسیه تحصیلی به زبان انگلیسی در فرانسه هم وجود دارد؟

بله، شما می توانید برای تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارایه می شوند هم در فرانسه بورسیه دریافت کنید.

 

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا