بورسیه تحصیلی فرانسه ✔️ ماری کوری، ایفل، اراسموس و …

در این مطالب به مباحث مرتبط با بورسیه تحصیلی فرانسه مثل شرایط تحصیل با بورسیه تحصیلی در فرانسه، انواع بورسیه های تحصیلی فول فاند و استانی کشور فرانسه برای مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری می پردازیم.

فهرست عناوین

بورسیه تحصیلی فرانسه
بورسیه تحصیلی فرانسه

 

چگونه بورسیه تحصیلی فرانسه بگیریم؟

از آنجایی که لیست بورسیه تحصیلی فرانسه شامل گزینه های زیادی می شود، پیشنهاد می کنیم برای دریافت مشاوره تخصصی تنها کافی است با موسسه مهاجرتی کارینا تماس بگیرید.

با توجه به وضعیت و شرایط هر دانشجو، مسیرهای زیادی برای برخورداری از حمایت ها مالی و بورسیه های تحصیلی در فرانسه وجود دارد. کاتالوگ عمومی بورسیه تحصیلی فرانسه از لینک زیر قابل دسترس است.

Campus France programmes de bourses

بورسیه ایفل فرانسه

بورسیه ایفل فرانسه ویژه دانشجویان مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری است. از بورسیه تحصیلی ایفل به عنوان برنامه بورس‌ های تراز اول فرانسه نیز یاد می شود. نکته قابل توجه در مورد بورسیه Bourse d’Excellence Eiffel این است که دارای محدودیت سنی است. بورسیه ایفل فرانسه در سال 1999 و به وسیله وزارت امور خارجه این کشور پیشنهاد و آغاز شده است. هدف اصلی بورسیه تحصیلی ایفل جذب دانشجویان نخبه بین المللی در دانشگاه های فرانسه در مقاطع مستر و دکترا است.

بورسیه ایفل فرانسه
بورسیه ایفل فرانسه

رشته ها و گرایش های تحصیلی شامل بورسیه تحصیلی ایفل فرانسه

 1. زیست شناسی و بهداشت
 2. اکولوژی
 3. ریاضیات و علوم دیجیتال
 4. علوم فنی و مهندسی
 5. تاریخ و زبان و ادبیات فرانسه
 6. حقوق و علوم سیاسی
 7. مدیریت و اقتصاد

فایل های PDF مرتبط با بورسیه ایفل فرانسه

جدول زمان بندی طول دوران تحصیل بورسیه ایفل

مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی ارشد حداکثر 12 ماه برای برندگانی که وارد سال دوم برنامه کارشناسی ارشد (M2) می شوند.
کارشناسی ارشد حداکثر 24 ماه برای برندگانی که وارد سال اول برنامه کارشناسی ارشد (M1) می شوند.
کارشناسی ارشد حداکثر 36 ماه برای برندگانی که وارد یک برنامه مهندسی در فرانسه می شوند.
دکتری حداکثر 6 ماه برای برگزیدگانی که وارد سال سوم برنامه دکترا می شوند
دکتری حداکثر 12 ماه برای برگزیدگانی که وارد سال دوم برنامه دکترا می شوند
دکتری حداکثر 18 ماه برای برگزیدگانی که وارد سال اول برنامه دکترا می شوند

لیست بورسیه های تحصیلی فرانسه

 • برنامه بورس ایفل (برنامه بورس‌ های تراز اول فرانسه)
 • بورس دوره زبان فرانسه
 • بورس‌ های کارآموزی در فرانسه
 • بورس‌ های دکتری دوگانه ترددی
 • بورس‌های مستر بورس‌ های اقامت دکتری
 • برنامه‌ های اقامت هنری
 • و…

 

بورسیه تحصیلی فرانسه ارشد

اگر علاقه مند به دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه ارشد هستید باید بدانید که مدرک ملی این مقطع در فرانسه پس از گذراندن 4 ترم تحصیلی ارایه می شود. دانشجویان پس از گذراندن 180 واحد ECTS در طی سه سال دوره کارشناسی می توانند برای گذراندن 120 واحد ECTS و دریافت مدرک ملی کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

به طور کلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه در دو مسیر جداگانه طی می شود:

 1. کارشناسی ارشد حرفه‌ ای: هدف اصلی از این نوع مقطع آموزشی در فرانسه، آماده کردن دانشجویان برای ورود به بازار کار است.
 2. کارشناسی ارشد پژوهش‌ محور: انجام تحقیقات متناسب با مقطع دکتری (برابر با هشت سال تحصیلات عالی) است.

همچنین دوره‌ های کارشناسی ارشد ویژه ای نیز در فرانسه هستند که مدارک تحصیلی آن ها توسط مجموعه هایی خارج از نظام دانشگاهی و آکادمیک فرانسه ارایه می‌شوند. این مدارک توسط مجمع مدارس عالی تایید می شوند؛ بر خلاف مدرک ملی کارشناسی ارشد فرانسه که مجوز آن توسط وزارت آموزش عالی و پژوهش کشور فرانسه صادر می‌ شود.

شرایط تحصیل با بورسیه تحصیلی در فرانسه

شرایط تحصیل با بورسیه تحصیلی در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد به این صورت است که در برخی از دانشگاه‌ های فرانسه تعدادی از دروس پایه در سال اول کارشناسی ارشد (M1) به دانشجویان ارایه می‌شوند. سپس در سال دوم کارشناسی ارشد (M2) مسیرهای تخصصی‌ تر با توجه به رشته های تحصیلی دانشجویان به آن ها پیشنهاد می‌ شود.

خالی از لطف نیست که یادآور شویم سال دوم مقطع کارشناسی ارشد در تعدادی از موسسه های فرانسوی به طور مستقیم به موقعیت‌ های شغلی و بازار کار هدایت می‌ شود. اما در برخی دیگر از موسسه های علمی تحصیل در فرانسه دانشجویان سال دوم با انجام پژوهش و تحقیقات آشنا می شوند. نکته مهم در مقطع کارشناسی ارشد کشور فرانسه این است که نگارش پایان‌ نامه نیازمند اختصاص دادن زمان کافی است. از دیگر شرایط تحصیل با بورسیه تحصیلی در فرانسه این است که ارزیابی تحصیلی دانشجو به وسیله آزمون‌ های مداوم، آزمون نهایی و یا ترکیبی از این دو حالت انجام می شود.

 

بورسیه فول فاند تحصیل در فرانسه چیست؟

یکی ار ویژگی ها بورسیه تحصیلی فرانسه این است که افراد می توانند در یکی از 1600 دوره آموزشی به زبان انگلیسی، در قلب اروپا (اراسموس، دانشگاه‌ های اروپایی) تحصیل کنند. در بورسیه های فول فاند فرانسه تمامی مبلغ موردنیاز برای شهریه دانشگاه، به علاوه هزینه های زندگی به دانشجو پرداخت می شود.

بورسیه تحصیلی اراسموس فرانسه
بورسیه تحصیلی اراسموس فرانسه

بورسیه تحصیلی اراسموس در انگلیس

یکی از نکات مهم درباره بورسیه تحصیلی اراسموس این است که بریتانیا جزو کشورهای ارایه دهنده بورسیه اراسموس (Erasmus) نیست. پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا (Brexit) در تاریخ 31 دسامبر 2020، بریتانیا دیگر در این برنامه شرکت نخواهد کرد. از سپتامبر 2021، بریتانیا طرح تورینگ (Turing) را جایگزین بورسیه اراسموس کرده است.

اگر به بورسیه تحصیلی انگلیس علاقه مند هستید مطالعه مطلب زیر خالی از لطف نیست:

بورسیه تحصیلی انگلیس فول فاند | چگونه بورسیه تحصیلی انگلستان بگیریم

بورسیه استانی فرانسه چیست؟

یکی از بورسیه تحصیلی های فرانسه در استان های آتلانتیک کانادا است. این بورسیه تحصیلی به طور مشترک توسط دولت فرانسه، از طریق کنسولگری کل فرانسه در استان های آتلانتیک و Société Nationale de l’Acadie اداره می شود. منظور از استان های آتالانتیک در کانادا چهار استان نیو برانزویگ (New Brunswick)، نیوفوندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)، نووا اسکوشیا (Nova Scotia) و جزیره‌ی پرنس ادوارد (Prince Edward Island) هستند.

 بورسیه ماری کوری

بورسیه ماری کوری (Marie Skłodowska-Curie Actions) که به اختصار MSCA نامیده می شود یکی از بورسیه های تحصیلی شناخته شده اروپایی است. هدف از بورس تحصیلی ماری کوری فراهم کردن فرصت های تحقیق و نوآوری با سرمایه گذاری در مشاغل طولانی مدت محققان عالی در اروپا است.

بورسیه تحصیلی فرانسه
بورسیه تحصیلی فرانسه

 

بورسیه تحصیلی فرانسه رشته حقوق

رشته حقوق در فرانسه در مقطع کارشناسی حداقل به سه سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد. در زبان فرانسوی “Licence de Droit” عنوانی است که به مقطع کارشناسی رشته حقوق گفته می شود. تحصیلات تکمیلی این رشته در مقطع کارشناسی ارشد حقوق حداقل به دو سال تحصیل تمام وقت نیاز دارد. بورسیه تحصیلی رشته حقوق در فرانسه به دلیل اهمیت بالای این رشته و محبوبیت آن علاقه مندان زیادی دارد. دانشجویان در صورت دریافت بورسیه تحصیلی رشته حقوق در فرانسه می توانند بدون نگرانی در تامین های هزینه های خود به تحصیل مشغول شوند.

بورسیه تحصیلی فرانسه رشته طراحی لباس

داشتن یک پورتفولیو خوب از لباس های طراحی شده نقش مهمی در دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه رشته طراحی لباس دارد. رشته طراحی لباس و مد در فرانسه به دلیل نقش پر رنگ هنر و فشن در فرهنگ و زندگی روزانه فرانوسیان تفاوت های قابل توجهی با سایر کشور ها دارد. برخی از بهترین دانشگاه ها و مراکز آموزشی ارایه دهنده بورسیه های تحصیلی رشته طراحی لباس در فرانسه قرار دارند.

 

بورسیه تحصیلی فرانسه برای افغانستان

حکومت فرانسه برای شهروندان افغان نیز بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. سفارت فرانسه در افغانستان به دانشجویان و افراد متخصصی که مایل به تحصیل و استفاده از بورسیه تحصیلی فرانسه برای افغانستان هستند، خدمات بورسیه تحصیلی را ارایه می کند.

اگر به کسب اطلاعات تکمیلی درباره خدمات دولت فرانسه در ارتباط با بورسیه تحصیلی فرانسه برای افغانستان علاقه مند هستید؛ خبر خوب این است که بورسیه های برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در فرانسه ارایه می شوند.

بورسیه تحصیلی فرانسه برای افغانستان
بورسیه تحصیلی فرانسه برای افغانستان

بورسیه تحصیلی رایگان فرانسه

در این مقاله از موسسه مهاجرتی کارینا سعی شده است نا بورسیه تحصیلی رایگان فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه از ابعاد گوناگون به طور تخصصی مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار بگیرد. بورسیه تحصیلی رایگان فرانسه فرصتی مناسب را برای دانشجویان بین المللی ایجاد می کنند تا در دانشگاه های دولتی کشور فرانسه تحصیل کنند، این گروه از دانشگاه های فرانسه تحت حمایت مالی از طرف دولت و وزارت علوم فرانسه هستند.

بورسیه کارشناسی فرانسه

برنامه های حمایتی مختلفی برای بورسیه کارشناسی فرانسه توسط وزارت امور خارجه این کشور ارایه می شوند. به طور تقریبی 25٪ از این بورسیه ها به طور مستقیم توسط وزارت در با عنوان بورسیه ایفل (برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا) یا برنامه های اصلی (برای دانش آموزان برتر خارجی که از دبیرستان های فرانسه در خارج از کشور فارغ التحصیل شده اند) تامین می شود. سایز بورسیه های کارشناسی فرانسه توسط سفارت های فرانسه در خارج از این کشور ارایه می شود.

علاقه مندان می توانند به طور مستقیم از کامپوس فرانس در کشور خود از جزییات مربوط به بورسیه کارشناسی فرانسه مطلع شوند.

بورسیه سفارت فرانسه

بورسیه سفارت فرانسه ویژه دانشجویان ایرانی دوره دکتری و PhD است که قصد دارند پایان نامه خود به طور مشترک با یکی از دانشگاه های فرانسه انجام دهند. این برنامه های علمی از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و سفارت فرانسه در ایران تامین اعتبار می شوند. بورسیه سفارت فرانسه برای بورس دوره های مدرک دو گانه دکتری ترددی (رساله کوتوتل) میان فرانسه و ایران (Programme de bourses de doctorat en cotutelle) است. امکان دریافت دو مدرک دکتری یکی صادر شده از دانشگاه ایرانی و دیگری از دانشگاه فرانسوی پس از فارغ التحصیلی وجود دارد.

هزینه های بورسیه سفارت فرانسه در مدت زمان 12 ماهه این دوره، در 6 ماه اول توسط فرانسه و  در 6 ماه دوم توسط ایران تامین می شود.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی می توانید از لینک های زیر از سایت سفارت فرانسه استفاده نمایید.

بورسیه پزشکی فرانسه
بورسیه پزشکی فرانسه

بورسیه پزشکی فرانسه

کشور فرانسه از سابقه ای طولانی در امور آموزشی علوم پزشکی برخوردار است. به همین دلیل علاقه مندان زیادی از سراسر جهان به دنبال استفاده از بورسیه پزشکی فرانسه هستند. فرصت‌ های شغلی و امکان اخذ اقامت و شهروندی فرانسه بعد از اتمام تحصیلات از مزایای مهم بورسیه پزشکی فرانسه هستند. در ادامه برخی از مطالب مرتبط با بورسیه پزشکی فرانسه معرفی شده اند.

همچنین برای مشاهده لیست دانشگاه های فرانسوی مورد تایید وزارت بهداشت می توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید.

لیست بهترین دانشگاه های فرانسه ✔️ هزینه و شرایط اپلای دانشگاه های فرانسوی

 

بورسیه رشته هنر در فرانسه

بورسیه رشته هنر در فرانسه
بورسیه رشته هنر در فرانسه

یکی از مزایای قابل توجه بورسیه رشته هنر در فرانسه، فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های هنر دنیا و امکان حضور در میان افراد شاخص در این رشته است. مهاجرت تحصیلی و برخورداری از بورسیه رشته هنر در فرانسه تجربه‌ ای بسیار جذاب است. برای یافتن بورسیه ها ابتدا باید در دانشگاه‌ ها یا مدارس هنر را در فرانسه پیدا کنید. سپس بررسی کنید که آیا آنها دوره‌ های تحصیلی مرتبط با تخصص موردنظر شما را ارایه می کنند یا خیر. در ادامه نویت به بررسی جزییات بورسیه رشته هنر در فرانسه و تطبیق آن با لیست دانشگاه ها می رسد.

 

پرسش های رایج در مورد بورسیه تحصیلی فرانسه

آیا بورسیه تحصیلی فرانسه محدودیت سنی دارد؟

بله، در برخی از بورسیه های ارایه شده برای تحصیل در فرانسه، محدودیت سنی ذکر شده است.

آیا بورسیه تحصیلی به زبان انگلیسی در فرانسه هم وجود دارد؟

بله، شما می توانید برای تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارایه می شوند هم در فرانسه بورسیه دریافت کنید.

 

‫5 دیدگاه ها

 1. چه جالب من تو گوگل بورسیه فرانسه نی نی سایت خونده بودم
  اینجا تکمیل تر و تخصصی تر بود

  ممنون ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا