قانون جدید اقامت ترکیه 2024 | شرایط اقامت دائم و رایگان ترکیه

خرید یا اجاره خانه و ملک تنها راه های اخد اقامت ترکیه نیستند. براساس قانون جدید اقامت ترکیه در سال های 2022، 2023 و قوانین اقامتی 2024 کشور ترکیه امکان اقامت دائم و رایگان ترکیه برای ایرانیان از راه های دیگری نیز امکان پذیر است. هزینه اقامت دائم در ترکیه به همراه مدارک لازم شرایط اقامت رایگان در کشور ترکیه برای ایرانیان از مباحث اصلی این مقاله هستند.

دولت ترکیه در سال های اخیر برنامه‌ های گوناگونی را برای اخد اقامت ترکیه ارایه کرده است. اقتصاد به سرعت در حال رشد، مناظر طبیعی خیره کننده و میراث فرهنگی غنی از ویژگی های مهمی هستند که باعث شده است افراد زیادی به دنبال کسب اقامت ترکیه باشند. در این مقاله، شیوه های مختلف دریافت اقامت ترکیه را بررسی خواهیم کرد.

اقامت ترکیه
اقامت ترکیه

 

اقامت رایگان ترکیه

شهروندان ایرانی برای سفر به ترکیه در صورتی که مدت زمان اقامت آن ها کمتر از 90 روز باشد نیازی به اخذ اقامت کشور ترکیه ندارند. به بیانی دیگر، مدت زمان اقامت توریستی در ترکیه برای ایرانیان تا ۳ ماه است. پس برای دریافت اقامت رایگان ترکیه در صورتی که شهروند کشور ایران هستید تنها با پاسپورت ایرانی و بدون نیاز به گرفتن ویزا می توانید وارد خاک کشور ترکیه شده و تا سه ماه اقامت رایگان در ترکیه داشته باشید.

شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان

با هدف ارایه مطالب کاربری و آموزش کامل روش های اخذ اقامت توریستی ترکیه (کیملیک)، درخواست ویزای ترکیه به صورت گام به گام در سایت کارینا ارایه شده است. برای مشاهده این مطلب تنها کافی است بر روی عنوان زیر کلیک نمایید.

آموزش گام به گام درخواست ویزای ترکیه | هزینه و مدارک انواع ویزا کشور ترکیه

در صورت تمایل به آگاهی از مدارک لازم برای اقامت سال اول و همچنین شرایط مورد نیاز برای تمدید اقامت توریستی در سال 2024 می توانید با کارشناسان دپارتمان اقامت ترکیه موسسه مهاجرتی کارینا تماس بگیرید.

قانون جدید اقامت ترکیه برای ایرانیان چیست؟

مطابق قوانین جدید اقامتی که در ترکیه احتمال تصویب آن وجود دارد برای ایرانیانی که قصد خرید ملک دارند، حداقل ارزش ملک باید 200,000 دلار باشد. این مبلغ در گذشته 75000 دلار بود.

 

مشاوره رایگان اقامت ترکیه

اگر برای مشاوره رایگان اقامت ترکیه به دنبال آگاهی از مدت زمانی هستید که بدون اخذ اقامت ترکیه می توانید در این کشور حضور داشته باشید، باید گفت: چنانچه مدت اقامت یک فرد ایرانی در ترکیه کمتر از 90 روز باشد، نیازی به گرفتن ویزا ندارد. اتباع ایرانی برای سفر های کمتر از سه ماه به ترکیه، نیازی به اخذ ویزای توریستی کشور ترکیه ندارند.

قانون جدید اقامت ترکیه 2024

دولت ترکیه با تصویب قانون جدید اقامت ترکیه 2024 چندین گزینه مختلف را برای اخذ اقامت این کشور ارایه می کند.خرید ملک، اجاره خانه، ادامه تحصیل، اقامت کاری و … از روش های رایج برای اقامت در ترکیه هستند.

بسیار مهم است که قبل از هرگونه اقدام برای اخذ اقامت ترکیه از جدیدترین تغییرات قانون جدید اقامت ترکیه 2024 آگاهی داشته باشید.

برای اطلاع دقیق از تغییرات قانون جدید اقامت ترکیه در سال 2024 تنها کافی است بر روی گزینه تماس با کلیک نمایید و یا فرم درخواست مشاوره رایگان را تکمیل نمایید، تا کارشناسان دپارتمان اقامت ترکیه در موسسه مهاجرتی کارینا در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

تماس با کارینا

 

قانون جدید اقامت ترکیه 2023

در اواخر سال 2023 اخباری در ترکیه منتشر شد که توجه بسیاری از افراد علاقه مند به دریافت اقامت در این کشور از طریق خرید ملک و خانه را به خود جلب نمود. بر این اساس مطابق قانون جدید اقامت ترکیه 2023 حداقل قیمت خرید خانه برای اینکه بتوان از طریق آن اقامت ترکیه را دریافت نمود تغییر خواهد کرد. به صورت خلاصه این تغییرات قوانین اقامتی ترکیه در سال 2023 حداقل ارزش خانه از هفتاد و پنج هزار دلار به دویست هزار دلار افزایش می یابد.

شرایط جدید اقامت ترکیه

اخذ تابعیت ترکیه مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال، شهروندان به خدمات بهداشتی و آموزشی رایگان و همچنین فرصت زندگی و کار در ترکیه بدون نیاز به ویزا دسترسی دارند. علاوه بر این، ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای غربی دیگر هزینه زندگی نسبتا پایینی دارد که می تواند آن را به گزینه ای جذاب برای بازنشستگان یا کسانی که به دنبال زندگی با بودجه هستند تبدیل کند.
با این حال، برخی از چالش های بالقوه برای اخذ تابعیت ترکیه نیز وجود دارد. به عنوان مثال، یادگیری زبان ترکی می تواند دشوار باشد، به خصوص برای کسانی که با زبان های ترکی آشنایی ندارند. علاوه بر این، در حالی که ترکیه به طور کلی کشوری امن در نظر گرفته می شود، در سال های اخیر به دلیل بی ثباتی سیاسی و تروریسم، نگرانی های امنیتی وجود داشته است.

 

مدارک لازم برای اقامت ترکیه چیست؟

به طور کلی برای گرفتن اقامت و شهروندی ترکیه باید از مدارک زیر ارایه شوند.

 • مدارک هویتی به صورت کامل
 • تسلط به زبان ترکی در حد متوسط
 • تاییدیه برخورداری از سلامت جسمی و روانی
 • دارا بودن مکان سکونت در ترکیه
 • پنج سال زندگی در کشور ترکیه به صورت شش ماه در طول سال
 • برخورداری از درآمد کافی
شرایط جدید اقامت ترکیه
شرایط جدید اقامت ترکیه

قانون جدید اقامت ترکیه ۲۰۲۲

در سال 2022 و با تایید سازمان ملل متحد (United Nations) نام کشور ترکیه از Turkey به Tuekiye تغییر یافته است. اگر به دنبال آگاهی از قانون جدید اقامت ترکیه ۲۰۲۲ هستید خبر خوب این است که محتوای این مقاله نه تنها شامل قوانین اقامتی سال 2022 است بلکه قوانین دریافت اقامت کشور Tuekiye در سال جاری نیز به آن اضافه شده است.

 

هزینه اقامت دائم در ترکیه

هزینه اقامت دائم در ترکیه متناسب با نوع اقامت انتخاب شده متفاوت است. در این بخش برخی از رایج ترین راه های دریافت اقامت موقت یا دائم در ترکیه را معرفی می کنیم.

 • اقامت کارت کیملیک
 • خرید ملک
 • اقامت دانشجویی
 • ثبت شرکت در ترکیه
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت توریستی ترکیه
 • اقامت خود حمایتی ترکیه با تمکن مالی
 • اقامت کاری ترکیه
 • اقامت خانواده یا عائله

اقامت ترکیه برای ایرانیان

همانطور که گفته شد اقامت ترکیه برای ایرانیان چنانچه مدت زمان اقامت آن ها کمتر از 90 روز باشد نیازی به اخذ اقامت کشور ترکیه ندارد. ایرانیان می توانند تا 3 ماه بدون نیاز به اخذ اقامت در کشور ترکیه حضور داشته باشند. هزینه اقامت ترکیه برای ایرانیان برای مدت زمان بیشتر از سه ماه نیز می تواند متناسب با عواملی مثل، سن متقاضی، مدت زمان اقامت و … متفاوت باشد.

اقامت ترکیه با خرید ملک

اقامت ترکیه با خرید ملک و خانه یکی از روش های مناسب برای افرادی است که قصد دارند با استفاده از سرمایه خود به ترکیه مهاجرت کنند. با خرید ملک در ترکیه می توان اقامت موقت، اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت نمود. ارزش ملک در فرآیند اقامت ترکیه با خرید ملک بسیار تاثیرگذار است.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 

اقامت ترکیه با خرید خانه

براساس قوانینی که به تازگی در ارتباط با اقامت ترکیه با خرید خانه مطرح شده است برای دریافت اقامت ترکیه حداقل ارزش خرید خانه دویست هزار دلار خواهد بود. پیش از این مبلغ مورد نیاز برای اینکه بتوان با خرید خانه اقامت ترکیه را دریاف نمود هفتاد و پنج هزار دلار در نظر گرفته می شد.

 

اقامت ترکیه با اجاره ملک

در پاسخ به این سوال که آیا اقامت ترکیه با اجاره ملک امکان پذیر است؟ باید گفت خیر.با توجه به قوانین جدید تمدید کردن اقامت ترکیه با اجاره ملک به صورت سال به سال امکان پذیر نیست. افرادی که به دنبال اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک هستند باید از روش های دیگری نظیر مثل خرید خانه برای آن اقدام کنند.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

برای دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج نیاز است که یکی از طرفین شهروندان ترکیه باشد. پس از ازدواج، سه سال اقامت به فردی که دارای ملیت غیر ترکیه است اعطا می شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت کشور ترکیه با ازدواج

 1. ازدواج به صورت باید واقعی بوده و سوری نباشد
 2. فرد دارای شهروندی ترکیه نباید پناهنده باشد
 3. افراد باید بالای سن قانونی برای ازدواج باشند
 4. اگر پیش از این ازدواج کرده اید باید حداقل 300 روز از طلاق گذشته باشد
 5. دریافت گواهی تجرد از کنسولگری ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند

سیستم آموزشی کارآمد و بین‌ المللی از ویژگی هایی است که افرادی زیادی برای برخورداری از مزایای آن به دنبال تحصیل در ترکیه هستند. دولیت ترکیه با هدف بهبود شرایط برای دانشجویان و دانش آموزان بین المللی امکان گرفتن اقامت ترکیه از طریق تحصیل فرزند را نیز فراهم کرده است. بر این اساس اگر سن دانشجو بین 18 تا 25 سال باشد، والدین می توانند از طریق تحصیل فرزند در ترکیه درخواست اقامت کنند. البته اقامت از طریق تحصیل فرزند دارای نکاتی است. برای مثال دانشجو باید مجرد باشد. همچنین اگر فرد دارای توانایی جسمی کامل نباشد نیز امکان دریافت اقامت با تحصیل فرزند در ترکیه برای والدین وجود دارد.

هزینه اقامت ترکیه

هزینه اقامت ترکیه می تواند مربوط به یکی از موارد زیر باشد:

 • پرداخت هزینه اقامت در ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال و برای افراد بالای ۱۸ سال. همچنین متناسب با مدت زمان اقامت هزینه آن نیز متفاوت است. هزینه اقامت در ترکیه برای یک ماه اول و پس از آن برای هر ماه محاسبه می شود.
 • هزینه بیمه سلامت که به سن متقاضی اقامت در ترکیه بستگی دارد.
 • در صورت پرداخت هزینه خرید ملک در ترکیه چنانچه ارزش ملک در حد مشخصی باشد می توان اقامت ترکیه را دریافت نمود. اگر از مبلغ ملک خریداری شده از میزان تعیین شده بیشتر باشد می توان پاسپورت ترکیه را به دست آورد.

اقامت ترکیه از طریق کار

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت ترکیه از طریق کار است. ترکیه دارای یک اقتصاد رو به رشد با طیف وسیعی از فرصت های کاری در صنایع گوناگونان از جمله گردشگری و IT یا فناوری اطلاعات است. افرادی که مهارت یا تخصصی در زمینه ای دارند می توانند برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار اقدام نمایند. البته لازم به ذکر است که برای اقامت کاری ترکیه متقاضیان باید تجربه و مهارت خود را در صورت نیاز اثبات نمایند.

اقامت ترکیه از طریق کار
اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه با اجاره خانه

اقامت ترکیه با اجاره خانه یک گزینه بسیار مناسب برای افرادی است که به دنبال دسترسی به مزایای اقامت ترکیه هستند اما بودجه آن ها کمتر از مبلغ موردنیاز برای خرید خانه در این کشور است. اخذ اقامت ترکیه مزایای زیادی مثل دسترسی به خدمات بهداشتی و آموزشی و … به همراه دارد. هزینه های زندگی در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای غربی پایینتر است و به همین دلیل اقامت ترکیه با اجاره خانه یک شیوه محبوب برای حضور طولانی مدت در این کشور است.

سایت اقامت ترکیه
سایت اقامت ترکیه

سایت اقامت ترکیه

نشانی سایت اقامت ترکیه یا وبسایت ریاست اداره مهاجرت وزارت کشور جمهوری ترکیه goc.gov.tr است. اقامت ترکیه را می توان از روش های مختلفی مثل خرید ملک، اجاره خانه، اشتغال، تحصیل، سرمایه گذاری و … به دست آورد. اگرچه که دریافت اقامت ترکیه مزایای زیادی به همراه دارد، اما بسیار مهم است که از چالش های احتمالی و ابعاد گوناگون این موضوع آگاهی کامل داشته باشید. کارشناسان دپارتمان اقامت ترکیه در موسسه مهاجرتی کارینا با برنامه ریزی دقیق و آماده سازی کامل پرونده هر متقاضی به شما کمک می کنند تا در سریع ترین زمان و با بهترین روش ممکن اقامت کشور ترکیه را به دست بیاورید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به ترکیه می توانید به بخش فارسی سایت اقامت ترکیه به آدرس fa.goc.gov.tr مراجعه نمایید.

 

پرسش های رایج درباره اقامت ترکیه

حداقل ارزش ملک برای اخد اقامت ترکیه از طریق خرید خانه چقدر است؟

مطابق جدیدترین قانون جدید اقامت ترکیه 2023 که مطرح شده است حداقل ارزش خانه برای دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک 200000 دلار خواهد بود.

حداقل ارزش ملک برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید خانه چقدر است؟

براساس قانون جدید شهروندی ترکیه که مطرح شده است حداقل ارزش ملک برای دریافت شهروندی ترکیه از 250,000 دلار به 400,000 دلار افزایش یافته است.

آیا می توان با اجاره خانه در ترکیه اقامت گرفت؟

خیر، اخذ اقامت کشور ترکیه براساس قوانین جدید مهاجرتی این کشور تنها ار طریق اجاره خانه در ترکیه امکان پذیر نیست.

 

‫19 دیدگاه ها

 1. من پاسپورتی که الان دارم شماره اش با پاسپورتی که برای ارسال مدارک دانشگاه و پذیرش اقدام کردم فرق کرده
  آیا این موضوع در پروسه اقامت و ثبت نام دانشگاه مشکلی ایجاد میکنه؟

  1. مشکلی فکر نمی کنم ایجاد کنه براتون
   ولی یک کپی از صفحه اول اون پاسپورتی که باهاش پذیرش گرفتید و همینطور مهر آخرین ورود و خروجتون داخلش هست داشته باشید.
   که بتونید در مراحل ثبت نام دانشگاه و گرفتن اقامت ترکیه ارایه کنید

  2. سلام
   تشکر از پیامتون.
   پاسپورت قبلی را حتما به همراه داشته باشید.
   برای کسب اطلاعات تکمیلی کارشناسان دپارتمان اقامت ترکیه کارینا به صورت تلفنی و حضوری پاسخگوی سوالات شما هستند.

  1. سلام
   تشکر از پیامتون.
   چه نوع اقامتی مد نظرتون هست؟ راحت ترین راه گرفتن اقامت ترکیه متناسب با شرایط هر فرد متفاوت است.
   کارشناسان دپارتمان اقامت ترکیه کارینا به صورت تلفنی و حضوری پاسخگوی سوالات شما هستند.

 2. در مورد دریافت اقامت ترکیه و حق شهروندی از طریق تابعیت سال 2024 سوال دارم

 3. سلام
  من کارت پایان خدمت دارم اگر بخوام اقامت ترکیه بگیرم از طریق تحصیل و دانشجویی باز هم وثیقه می خواد؟

 4. بازتاب: صفر تا صد مهاجرت به ترکیه | مزایا و معایب و تجربیات مهاجرت ترکیه 2024 - نمایشگاه مجازی املاک ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا