تحصیل رایگان در آلمان ✔️ راهنمای جامع شرایط تحصیل رایگان در کشور آلمان

کسب اطلاعات دقیق درباره شرایط تحصیل رایگان در آلمان موضوعی است که بسیاری از دانشجویان بین المللی به دنبال آن هستند. مباحثی مثل شرط معدل و سن در تحصیل رایگان در آلمان، چگونگی استفاده از کمک هزینه های مالی در آلمان برای تحصیل به صورت رایگان به ویژه در مقاطع ارشد و دکتری از بخش های اصلی این مقاله هستند.

راهنمای کامل تحصیل رایگان در آلمان
راهنمای کامل تحصیل رایگان در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی و تحصیل در آلمان در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا کمتر است. تعداد زیادی از مراکز آموزشی و دانشگاه های آلمان دارای رتبه خوبی در رتبه بندی های آکادمیک هستند. دانشجویانی که در حال تحصیل رایگان در آلمان هستند می توانند به راحتی به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند. دانشجویان بعد از اتمام تحصیل رایگان در آلمان و فارغ التحصیلی، می توانند به مدت 18 ماه به صورت قانونی در کشور آلمان حضور داشته و به دنبال شغل و دریافت جاب آفر آلمان باشند.

چرا تحصیل در آلمان رایگان است

بهتر از پیش ادامه مطلب و پرداختن به سایر مباحث مربوط به تحصیل رایگان در آلمان توضیح دهیم که آیا واقعا تحصیل در این کشور رایگان است؟ در پاسخ باید گفت، خیر. تحصیل در کشور آلمان به صورت کامل رایگان نیست، بلکه هزینه آن بسیار پایین است. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان (State University) که به عنوان تحصیل رایگان در آلمان در نظر گرفته می شود در حدود 200 تا 400 یورو است برای هر ترم تحصیلی معادل با 6 ماه است.

تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم

چگونه می توان برای تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم اقدام نمود؟ افرادی که دنبال تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپام هستند در صورتی که از نظر شرط سنی اعتبار مدرک دیپلم مشکلی نداشته باشند، می توانند در آلمان مشغول به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند. از لحاظ قوانین آموزشی، مدرک دیپلم متقاضی باید مدارک تحصیلی کشور آلمان معادل باشد تا گواهی Abitur آلمان برای متقاضی ارایه شود.

تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی

تعدا زیادی از رشته های تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی ارایه می شوند. البته باید خاطر نشان شد که ضعف در استفاده و درک زبان آلمانی باعث می شود تا زندگی در این کشور با چالش هایی همراه باشد. همچنین براساس پرونده های مهاجرتی موفق مجموعه کارینا برای تحصیل رایگان در آلمان،می توان گفت:

دریافت پذیرش و ادمیشن از دانشگاه ها در بیشتر دوره هایی که به زبان آلمانی ارایه می شوند در مقایسه با دوره هایی که زبان انگلیسی ارایه می شوند از لحاظ شرط معدل راحت تر است.

شرایط سنی تحصیل رایگان در آلمان

ممکن است برای تعدادی از شاخه های تحصیلی در بعضی از مقاطع تحصیلی شرایط سنی تحصیل رایگان در آلمان لحاظ شود. به همین دلیل، ما به علاقه مندان تحصیل در آلمان پیشنهاد می کنیم که قبل از 30 سالگی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام نمایید. البته مقطع تحصیلی انتخاب شده نقش مهمی در میزان تاثیر شرایط سنی تحصیل رایگان در آلمان دارد، برای مثال به طور کلی میانگین سنی دانشجویان در مقاطع دکتری بالاتر از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان زیر 18 سال

برای تحصیل رایگان در آلمان زیر 18 سال نیاز باید ویزای تحصیلی دانش‌آموزی درخواست شود. همچنین سرپرست قانونی دانش آموز در صورتی که کمتر از 18 سال دارد باید در طی انجام اقدامات اولیه آلمان حضور داشته باشد. دانش آموزان زیر 18 سال برای تحصیل رایگان در آلمان می توانند در مدارس دولتی، خصوصی، شبانه روزی و یا مدارس روزانه ثبت نام نمایند.

شرط معدل برای تحصیل رایگان در آلمان

اغلب دانشگاه ها شرط معدل برای تحصیل رایگان در آلمان معدلی بهتر از 2.5 اعلام می کنند. معدل 2.5 در سیستم نمره دهی کشور آلمان برابر با معدل 16 به بالا است. حداقل معدل برای قبولی نیز 4 از 5 است که معادل 12 از 20 از نطام دانشگاهی ایران است.

بورسیه تحصیل رایگان در آلمان برای دانشجویان افغانی

در این بخش از مقاله بورسیه های تحصیل رایگان در آلمان که دانشجویان افغانی و سایر کشورها می توانند برای آن اقدام نمایند معرفی شده است:

 • بورسیه های DAAD آلمان
 • بورسیه فریدریش ایبرت آلمان (Friedrich Ebert)
 • بورسیه تحصیل رایگان در آلمان اراسموس
 • برنامه بورس ملی آلمان
 • بورسیه تحصیلی هاینریش بل (Heinrich Böll)
 • بورسیه تحصیلی Marie Curie Zukunftskollege(ZIFMC) آلمان
 • بورسیه Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) آلمان
مدارک تحصیل رایگان در آلمان
مدارک تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان ارشد

تحصیل رایگان در آلمان ارشد از نظر زمان بندی ترم ها، به دو ترم 6 ماهه تقسیم بندی می شود. تاریخ شروع ترم زمستان (Winter) 1 اکتبر و تاریخ پایان آن 31 مارچ است. ترم دوم به عنوان ترم تابستان (Summer) در نظر گرفته می شود. زمان بندی ترم تابستان برای تحصیل رایگان در آلمان ارشد از 1 آپریل تا 30 سپتامبر است. بعضی از دانشگاه ها در هر دو ترم و  برخی دیگر تنها در یک ترم ثبت نام دانشجویان را انجام می دهند. به همین دلیل اگر به دنبال تحصیل رایگان در آلمان ارشد هستید بسیار مهم است که از تقویم زمان بندی دانشگاه موردنظر خود آگاهی کامل داشته باشید.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

برخی از موارد اصلی شرایط تحصیل رایگان در آلمان عبارتند از:

 1. معدل
 2. ریز نمرات
 3. SOP
 4. CV
 5. فعالیت های مرتبط
 6. توصیه نامه ها
 7. نمرات آزمون زبان (انگلیسی / آلمانی)

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

یکی از موارد مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان به صورت رایگان تسلط به زبان آلمانی در سطحی قابل قبول است. با هدف افزایش میزان رضایت مندی شما مخاطبین گرامی راهنمای جامع تحصیل رایگان پزشکی در کشور آلمان مطلبی به صورت مستقل با عنوان «راهنمای کامل پزشکی در آلمان | محدودیت سنی، معادل سازی مدرک» در سایت کارینا منتشر شده است. تحصیل رایگان پزشکی در آلمان به دو بخش کلی کارشناسی و کارشناسی ارشد تقسیم نشده و در قالب یک برنامه آموزشی شش ساله به زبان آلمانی ارایه می شود.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در آلمان

آلمان، یکی از کم‌ هزینه‌ ترین کشورها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی است. مدارک اصلی مورد نیاز برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در آلمان عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی مربوط به مقاطع قبلی
 • ریزنمرات
 • گواهی فعالیت‌ های مرتبط
 • عکس در ابعاد درخواست شده
 • پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه ثبت نام
 • پرداخت هزینه تحصیل
 • گواهی بنک استیتمنت (BS)
 • مدارک زبان (آلمانی/انگلیسی)
تحصیل رایگان در کشور آلمان
تحصیل رایگان در کشور آلمان

تحصیل رایگان موسیقی در آلمان

تحصیل رایگان موسیقی در آلمان از محبوبیت خاصی در سراسر جهان برخوردار است. البته ممکن است در مقایسه با سایر رشته های تحصیل در آلمان ورود به رشته موسیقی قدری چالش برانگیز باشد. دوره های آموزش آلمانی در هنر اعتبار خوبی در دنیا دارند. استعداد و انگیزه هنری عوامل اصلی و موثر برای تحصیل رایگان موسیقی در آلمان هستند.

تحصیل رایگان داروسازی در آلمان

تعداد دوره های تحصیل رایگان داروسازی در آلمان که در مقطع کارشناسی ارشد و به زبان انگلیسی ارایه می شوند شامل طیف گسترده ای از تخصص ها ارایه می شوند:

 • بازاریابی محصولات دارویی
 • داروسازی صنعتی یا پزشکی
 • داروسازی شیمیایی
 • و…

برخی از دانشگاه هایی که برای تحصیل رایگان/غیر رایگان داروسازی در آلمان دوره های آموزشی را ارایه می کنند عبارتند از:

 • Universität Heidelberg
 • Ludwig-Maximilians-Universität München
 • Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg
 • Julius-Maximilians-Universität Würzburg
 • Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn

 

پرسش های رایج درباره تحصیل رایگان در آلمان

آیا تحصیل در آلمان رایگان است؟

تحصیل در آلمان به طور کامل رایگان نیست. در حال حاضر برای هر ترم در آلمان هزینه ای در حدود 200 تا 400 یورو  از دانشجویان دریافت می شود.

محدودیت سنی برای تحصیل رایگان آلمان چقدر است؟

اگر برای مقاطع کمتر از دکتری به دنبال تحصیل رایگان در آلمان هستید، پیشنهاد می شود کمتر از 30 سال داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا