راهنمای جامع تحصیل دندانپزشکی در ترکیه | شرایط سنی، شهریه، مدارک

اعتبار جهانی مدارک دندانپزشکی ترکیه، مورد تایید بودن بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آمورشی ترکیه از نطر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران. فاصله جغرافیایی کم، شباهت های فرهنگی و هزینه پایین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در مقایسه با امریکا و کشورهای اروپایی. از جمله دلایلی هستند که تعداد زیادی از دانشجویان رشته های پزشکی در ایران علاقه مند هستند تا در رشته دندانپزشکی در ترکیه تحصیل کنند. در این مقاله از موسسه مهاجرتی کارینا تحت عنوان راهنمای جامع تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مباحثی مرتبط با تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه بررسی شده اند. برخی از عناوین عبارتند از شهریه، شرایط سنی، و مدارک و… . همچنین توضیحاتی درباره شرایط لازم برای بورسیه دندانپزشکی در ترکیه نیز توضیح داده شده است.

دندانپزشکی در ترکیه
دندانپزشکی در ترکیه

 

چرا دندانپزشکی در ترکیه؟

از جمله ویژگی هایبا اهمیت درباره دندانپزشکی در ترکیه زبانی است که این رشته با آن در ترکیه تدریس می شود. تعداد قابل توجهی از دانشگاه های ترکیه کلاس های خود را به زبان انگلیسی / ترکی برگزار می کنند. بدیهی است که تحصیل در دوره دندان پزشکی در ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس شده است احتمال یافتن فرصت های شغلی در سایر نقاط جهان را برای دانشجو ها بیشتر می کند.

به طور کلی می توان عوامل زیر باعث می شوند که تحصیل دندانپزشکی در ترکیه گزینه مناسبی برای بسیاری از دانشجوهای ایرانی باشد:

 • معتبر بودن مدارک دانشگاهی در بسیاری از کشورهای جهان
 • وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه را تایید کرده است
 • ترکیه از کشورهای همسایه ایران است و سفر به آن آسان است
 • شباهت های زیادی بین ایران و ترکیه از نظر فرهنگ، غذا، زبان و… وجود دارد.
 • تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به نسبت کانادا، استرالیا، اروپا و امریکا ارزان تر است.

اعتبار مدرک دندانپزشکی در ترکیه

سایت QS World University Rankings که اغلب با نام QS شناخته می شود یکی از مراجع رتبه بندی دانشگاه های جهان است. رتبه‌ بندی دانشگاه‌ های جهانی در QS شامل مجموعه‌ ای از رتبه‌ بندی و مقایسه‌ کالج‌ ها و دانشگاه‌ ها است که در نتیجه تحلیل های مراکز آموزش عالی، گردآوری شده است. برای مشاهده اعتبار مدرک دندانپزشکی در ترکیه می توانید بر روی لینک QS World University Rankings کلیک نموده و رتبه علمی دانشگاه های دندان پزشکی ترکیه را در سال 2024 بررسی نمایید.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی  در ترکیه در مجموع 5 سال است. این پنج سال به دو بخش کلی زیر تقسیم می شوند:

 1. دو سال برای یادگیری مطالب تئوری و عملی
 2. سه سال انجام فعالیت های عملی در محیط های واقعی بیمارستانی

موسسه مهاجرتی کارینا خدمات مربوط به دندان پزشکی در ترکیه را در یک دپارتمان تخصصی ارایه می کند. کارشناسان این بخش به پاسخگوی تمامی سوالات شما درباره موضوعات مرتبط با تحصیل در ترکیه مثل آزمون YOS، آزمون SAT و داروسازی در ترکیه نیز هستند.

جهت کسب دریافت مشاوره کامل درباره مهاجرت به ترکیه و اخذ انواع ویزای ترکیه تنها کافی است با موسسه مهاجرتی کارینا تماس بگیرید یا فرم درخواست مشاوره رایگان را تکمیل نمایید.

تماس با کارینا

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

 

اولین کالج دندان پزشکی در ترکیه در سال 1908 توسط امراله افندی (Emrullah Efendi) وزیر آموزش و پرورش ترکیه در آن زمان تاسیس شد. در سال 2002 تعداد کل کالج ها به 18 دانشکده رسید. در 15 سال گذشته اما تعداد مراکز آموزش دندان پزشکی در ترکیه بیش از دو برابر شده و به 84 دانشکده در سراسر این کشور رسیده است.

بورسیه پزشکی ترکیه
بورسیه پزشکی ترکیه

بورسیه دندانپزشکی در ترکیه

شرایط بورسیه دندانپزشکی در ترکیه متناسب با رتبه دانشگاه در نظر تعیین می شود. جدول زیر شامل شرایط سنی دریافت بورسیه دندان پزشکی در ترکیه است.

مقطع تحصیلی حداکثر سن قابل قبول برای دریافت بورسیه
لیسانس (undergraduate) 21
فوق لیسانس (master) 30
دکتری (PhD) 25

 

شهیه دندانپزشکی در ترکیه
شهیه دندانپزشکی در ترکیه

شهریه دندانپزشکی در ترکیه

اگرچه بسیاری از دانشگاه های ترکیه دوره های آموزشی دندانپزشکی را ارایه می کنند اما زبان تدریس، خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه و همچنین امکانات و تجهیزات آموزشی از عوامل متفاوت بودن شهریه دندانپزشکی در ترکیه هستند. در ادامه مطلب برخی از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه رشته دندانپزشکی را ارایه می کنند به همراه هزینه تحصیل معرفی شده است.

شهریه دانشگاه های خصوصی دندانپزشکی در ترکیه

نام دانشگاه خصوصی (شهریه 10000 تا 23000 دلار) نوع دانشگاه زبان تدریس
Istanbul Aydin University خصوصی ترکی
Istanbul Aydin University خصوصی انگلیسی
Medipol University خصوصی ترکی
Medipol University خصوصی انگلیسی
Bahcesehir University خصوصی انگلیسی

شهریه دانشگاه دولتی دندانپزشکی در ترکیه

از جمله دانشگاه های دولتی (با شهریه سالیانه بین 2500 تا 8000 دلار) ارایه دهنده رشته دندان پزشکی در ترکیه می توان به اسامی زیر اشاره کرد:

 • Ankara University
 • Hacettepe University
 • Ege University
 • Gazi university
 • Atatürk University

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به تومان

به طور کلی هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه برای رشته دندانپزشکی در ترکیه در سال 2023 از 2500 تا 23000 دلار در سال است. به طور دقیق تر دندان پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه سالیانه بین 2500 تا 8000 دلار و در دانشگاه های خصوصی این کشور از 10000 تا 23000 دلار هزینه خواهد داشت. برای تبدیل هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به تومان کافی است اعداد گفته شده را در نرخ روز دلار ضرب کنید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

درخواست تحصیل خود تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون اغلب از طریق دانشگاه های خصوصی دنبال می شود که درصد پذیرش بالاتری دارند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون در دانشگاه های خصوصی این کشور از 10000 تا 23000 دلار متغیر است.

 

شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

سن تمام دانشجویان برای دوره های کارشناسی پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه باید تا پایان ثبت نام دوره، یعنی پایان هفته اول ثبت نام  که اغلب اواسط سپتامبر است، 18 سال یا بیشتر باشد.

 

آیا دندانپزشکی در ترکیه بدون ازمون امکان پذیر است؟

یک راه برای تحصیل در دوره های دندان پزشکی در ترکیه این است که به طور مستقیم و با نتیجه آزمون YOS به دانشگاه دولتی مراجعه کنید. این آزمون اغلب یک یار در سال برگزار می شود. برخی از دانشگاه های ایالتی ترکیه نیز یک آزمون یوس سالانه را به صورت مشترک برگزار می کنند که نتایج آن تنها برای همان دانشگاه معتبر است. راه دیگر این است که درخواست خود را از طریق دانشگاه های خصوصی دنبال کنید که درصد پذیرش بالاتری دارند.

 

معایب تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه

 • نیاز به آزمون YOS یا آزمون SAT برای پذیرش در تخصص دندانپزشکی توسط دانشگاه های دولتی ترکیه.
 • تحصیل به زبان ترکی در اغلب دانشگاه های دولتی
 • شرایط و تاریخ های مختلف برای ثبت درخواست در دانشگاه های دولتی.
 • اغلب تضمینی بر پذیرش نهایی وجود ندارد.

 

پرسش های رایج در مورد دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

به طور کلی تحصیل در دوره دندانپزشکی در ترکیه 5 سال است. 2 سال اول مباحث آموزشی و 3 سال پایانی فعالیت های عملی.

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه رشته دندانپزشکی در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی سالیانه بین 2500 تا 8000 دلار و در دانشگاه های خصوصی ترکیه از 10000 تا 23000 دلار است.

 

‫2 دیدگاه ها

 1. کاش در مورد شرایط بعد از فارغ التحصیلی رشته دندانپزشکی در ترکیه هم مطلب بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا